MP5 – najpopularniejszy PM na świecie

MP5 – obok izraelskiego Uzi, to najpopularniejszy pistolet maszynowy na świecie. Używany przez prawie wszystkie organizacje antyterrorystyczne, armie wielu krajów, a także z olbrzymią popularnością na rynku cywilnym. Pojawił się w wielu filmach i grach akcji. Skąd jednak wziął się jego fenomen? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Mimo stworzenia już dwóch jego następców (UMP i MP7), firma produkująca MP5, cały czas jest zasypywana zamówieniami na nowe modele. Remontuje także stare egzemplarze. Dlaczego tak jest? Cóż, niewątpliwie dużą role odgrywa tutaj legenda idąca za PM-em (pistoletem maszynowym) MP5, dotycząca niezawodności tej broni oraz wysokiej jakości jej wykonania. W dalszej sprzedaży pomaga także fakt, iż ten pistolet jest nadal używany przez większość formacji antyterrorystycznych, które jeszcze bardziej promują wspomnianą wcześniej historyjkę.

Oczywiście legenda ta nie jest wymysłem. Broń ta faktycznie jest bardzo dobra, ale czasem można odnieść wrażenie, iż lwia część PM-ów jest obecnie kupowana ze względu na markę, jaką wyrobił sobie model MP5.

mp5

Historia G3

Moment. Czy ten artykuł nie miał być o  MP5? O co chodzi z tym G3? Już wszystko wyjaśniam. Otóż dawno temu zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej, inżynierowie z niemieckiej firmy produkującej broń Mauser-Werke, przenieśli się do Hiszpanii, aby dołączyć do nowo powstałej firmy zbrojeniowej, założonej przez byłego dyrektora generalnego Gustloff-Werke. Przy okazji przywieźli ze sobą dokumentację niemieckiego karabinku StG 44, a także papiery dotyczące jego wersji rozwojowej StG 45 (M), która nie zdążyła wejść do produkcji przed końcem wojny. Rząd hiszpański nie dysponował nowoczesną bronią dla swojej armii, dlatego też wyraził aprobatę, a nawet wspomógł finansowo projekt dopracowania de facto niemieckiego karabinu. Po licznych zmianach broń trafiła w końcu do produkcji jako CETME. W uruchomieniu procesu jej wytwarzania pomagali pracownicy firmy  HK (Heckler und Koch). W zamian za pomoc otrzymała ona prawa do licencyjnej produkcji karabinu hiszpańsko-niemieckiej broni, którą z czasem, armia niemiecka przyjęła do uzbrojenia jako karabin G3.mp5

W końcu coś o MP5

Firma HK po rozpoczęciu produkcji karabinu G3, stwierdziła, że zrobi na podstawie tego karabinu całą rodzinę rożnego rodzaju uzbrojenia – od pistoletów maszynowych, przez karabinki automatyczne, do karabinów maszynowych. Wśród wszystkich wersji, największą sławę zyskał pistolet maszynowy MP5, o którym przecież jest ten artykuł! Po raz pierwszy pokazał się światu podczas przetargu na PM dla niemieckiej armii, pokonując takie konstrukcje jak: izraelskie Uzi, czy włoskie Beretta M12. Wtedy MP-ek pokazał na co go stać. Coraz więcej jednostek specjalnych i oddziałów policji zaczęło go przyjmować na uzbrojenie. MP5 zdobywało coraz większa popularność. Zaczęło występować w wielu filmach, a później grach itd. O tym już chyba wszyscy doskonale wiedzą.mp5

Podsumowanie

Mimo powstania wielu następców, MP5 nadal nie ustępuje im miejsca. Z pewnością jest to kwestia: niezawodności, celności, niemieckiej precyzji i wielu innych pozytywnych cech jakie ta broń posiada. Używana w praktycznie wszystkich jednostkach specjalnych, strzelankach (grach) czy filmach akcji, zapisała się na kartach historii nie gorzej niż AK czy M16. Z całą pewnością można stwierdzić, że broń ta wpłynęła znacząco na konstrukcje innych pistoletów maszynowych, które powstały w przyszłości.

Grafiki: thefirearmblog, sklep-militarny.com, deadliestwarrior.wikia.com

O Piotr Osiński

Cześć! Jestem Piotrek, mam 15 lat i jak możecie się domyślić interesuje się grami. Moja przygoda z nimi rozpoczęła się od World of Tanks, i (a jakże) CS 1.6. Oprócz tego zajmuje się jeszcze wszelkimi dziedzinami militarnymi, co można czasem zauważyć w moich wpisach.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij